Na co nesmí zaměstnanci zapomínat?

Člověku se sice už i při nástupu do nového zaměstnání oznamuje, jakou bude brát mzdu, jenže se tak děje obvykle formou sdělení výše hrubé mzdy. A jak všichni, kdo jsou aspoň trochu v obraze, vědí, nejde o částku, kterou člověk jakožto odměnu za svoji práci dostane. Je to pouze informace o tom, kolik na výplatu vynaloží jeho zaměstnavatel. A když se tak chce zaměstnanec dozvědět, kolik skutečně dostane, musí si buď počkat na to, až mu výplata přijde, nebo si to musí vypočítat. A je určitě lepší, když to má spočítané předem, protože pak ho nemůže jeho čistá mzda, již obdrží, zaskočit a nemile překvapit.

Ovšem když leckomu řekneme, že by si měl svoji čistou mzdu vypočítat, nejednou neví, jak na to. Vždyť jak by to mohl vědět, pokud to nikdy nedělal a nemá vystudované účetnictví?

pětistovka eur

Naštěstí je skutečností, že si člověk může vypočítat ze slíbené hrubé mzdy mzdu čistou, a to i když nemá náležité vzdělání a zkušenosti. Protože se dá nalézt pomoc. A to nejenom nějaký účetní, který by to člověku spočítal za úplatu, ale třeba i kalkulačka na internetu, která nabízí totéž zadarmo.

Pokud člověk ví, jaká je jeho hrubá mzda kalkulačka mu po zadání tohoto údaje a minima dalších skutečností v okamžiku sdělí, jaká bude jeho mzda čistá. Z hrubé mzdy tedy odečte daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění, a pak sdělí to, co na zaměstnance z oné hrubé mzdy zbyde, co mu skutečně bude vyplaceno.

krabička s drobnými

Taková kalkulačka je tedy skvělý pomocník při výpočtu čisté mzdy ze mzdy hrubé. A proč ji vlastně používat, proč ztrácet (nepatrný) čas podobnými výpočty? Je to vlastně jednoduché. Když si člověk spočítá, kolik za svoji práci dostane, nemůže být nemile překvapen tím, co dostane. Protože to nikdy nemůže být tolik, kolik činí hned zkraje slíbená mzda hrubá. A bylo by to možná nemilé a možná i hodně nepříjemné.