Jsou různé rekvalifikační kurzy učitečné?

Je bohužel obvyklé, že mnoho lidí nemůže najít profesi v oboru, který vystudovali, ať už na střední či na vysoké škole. Situace na trhu práce však bohužel není ideální, a člověk musí často vzít zavděk čímkoliv, co je k dispozici. Problémem však je, že mu mnohdy chybí potřebné teoretické znalosti, které by získal v odborné škole. Pokud tedy chce pracovat v určitém oboru, nezbývá mu, než je nějakým způsobem získat, a to co nejrychleji.

 

S tím nám mohou pomoci nejrůznější rekvalifikační kurzy. Jednoduše řečeno, jde o několikatýdenní studium, ve kterém bychom se měli naučit základy daného oboru tak, abychom jej mohli následně bez větších problémů vykonávat.

 

rekvalifikace vyžaduje samostudium

 

Je pravdou, že jak se požadavky v jednotlivých zaměstnáních zvyšují, často je po svých zaměstnancích požadují i zaměstnavatelé. Nedělají to samozřejmě z vlastní vůle, nýbrž proto, aby dodrželi zákon a nemuseli daného pracovníka propustit.

 

Otázkou však je, zda jsou tyto kurzy dostatečné k tomu, abychom získali všechny potřebné znalosti. Koneckonců se také nejedná o nejlevnější záležitost, i když pokud jej máme nařízen z práce, obvykle jej platí zaměstnavatel.

 

klasický rekvalifikační kurz

 

Pravdou je, že se zde stihnete naučit pouze úplné základy. Nelze tedy předpokládat, že z vás bude plně kvalifikovaný pracovník, jako kdybyste daný obor vystudovali ve škole. To je zvláště důležité, pokud se velmi liší od toho, co jste skutečně vystudovali.

 

Mnohým lidem však nic jiného nezbývá. Například čím dál více dělníků je propouštěno kvůli postupující automatizaci výroby, a v dělnické profesi ze stejného důvodu novou práci neseženou. Nezbývá jim tedy, než se zapojit do některého z těchto kurzů, aby nezůstali po zbytek pracovního života nezaměstnaní.

 

Samozřejmě to není ideální situace. Výsledkem jsou totiž jen napůl kvalifikovaní pracovníci, kteří se musí většinu doučit za plného provozu, což rozhodně není jednoduché a nedokáže to každý. Lepší systém však bohužel zatím nemáme.