Lítání se nemusíte bát

Kdo ještě nikdy neletěl letadlem, má z toho pochopitelně strach. Je to obvyklý strach z něčeho nového. Celý život trávíme na zemi a najednou se máme ocitnout více jak kilometr nad zemí, a to hned na několik hodin. Nevíme, jak na to naše tělo bude reagovat, není to pro nás přirozené. Ale skutečně se není čeho bát. Hned se dozvíte proč.

v letadle

Strach z létání se objevuje hned z několika důvodů. Bojíme se výšek, což je naprosto přirozené. Máme strach z pádu. Většina si asi řekne, že když se stane nehoda na zemi, pořád máme šanci to přežít, to je samozřejmě pravda. Nicméně vzpomeňte si na to, že letecká doprava je nejbezpečnější ze všech. Přemýšlejte, kdy jste naposled slyšeli o letecké katastrofě. A pak si uvědomte, kolik tragických nehod se stává na silnici. Z toho důvodu se proto není čeho bát. Samozřejmě se může stát cokoli, to nikdy člověk neví, ale pak by nesměl vyjít ani na ulici, protože nebezpečí může číhat kdekoli.

Možná se bojíte toho, jak na létání bude reagovat vaše tělo. Někdy se zažili nevolnost například v autobuse, tak se bojíte, jak zvládnete cestu letadlem, neboť letadlo se pohybuje mnohem větší rychlostí. Můžete však být klidní. Ačkoli letadlo letí kolem 800 km/h, ve vzduchu se vám to vůbec nebude zdát. Jediné, na co se musíte psychicky připravit je vzlet letadla a přílet. Není to ale nic hrozného. Letadlo pomalu začne jet k startovací dráze, kde začne nabírat rychlost na zemi. Je to ale chvilička, z níž by vám nemělo být špatně. 

letadlo

DOPORUČENÍ: Při nabírání rychlosti letadla si pusťte do sluchátek svou oblíbenou hudbu a zavřete si oči – neucítíte, jak velkou rychlost letadlo nabralo. Nezapomeňte, že při vzletu musíte mít všechny věci zavřené v zavazadlovém prostoru nad sebou, takže si mobil a sluchátka ponechte u sebe. Jakmile naberete stálou rychlost a výšku, vše si zas můžete sundat. Také okénko musí být otevřené, tudíž pokud se vám dělá špatně z výšek, zavřete si oči. Na žaludku stoupání a klesání ucítíte, ale nebude to jako na horské dráze, protože se jedná o hladkou jízdu a větší drcání by nemělo proběhnout. V tom je třeba cesta autem nebo autobusem horší, protože jezdíte po nestabilním povrchu. Vše je o psychice, pokud si nebudete připouštět, jak vysoko jste, špatně vám nebude. Zklidněte svůj dech a myslete na něco hezkého. Nezapomeňte si vzít na cestu žvýkačku, protože vám mohou zaléhat uši. U každého jsou komplikace individuální, tudíž nic z toho vám problém dělat nemusí. Každopádně se to dá lehce zvládnout, není se čeho bát a rozhodně nepropadejte panice.