Jsou USB flash disky pořád bezpečné?

USB flash disky jsou datová média, která přenášejí svá data mezi počítači. Do paměti se data dostávají skrz konektor USB, jeden z nejrozšířenějších počítačových konektorů na naší planetě. USB flash disky oproti svým starším předchůdcům, tedy disketám a optických disků, ukládají data do prostoru a jsou velmi jednoduše přepisovatelná. V jejich prospěch také hraje jejich velmi malá velikost a kompaktnost, což zapříčiňuje, že USB flash disky se vlezou do každé kapsy.
Tablet a USB flash disk ležící na zápisníku
V rámci pokroku všech elektronických zařízení, brzy po uvedení na trh, své předchůdce předběhly a nahradily.
Jejich velkou výhodou byla do nedávna i relativní bezpečnost celého systému. Váš flash disk byl, dokud jste na něj dávali pozor a svědomitě se ho pokoušeli neztratit, vcelku bezpečný. Nikdo se do něj bez toho, abyste ho připojil k počítači, nedostal. Jako rána z čistého nebe tedy působí novinka, že na internetovém obchodě Amazon je možné koupit jeho zlou verzi, tedy USBkill.
USBkill, zlá verze USB flash disku
USBkill funguje na velmi jednoduchém principu. Vypadá přesně jako normální USB flash disk, nic nedává najevo, že tento kus elektroniky naprosto zničí váš počítač nebo jiné elektronické zařízení s USB portem. Avšak jeho primární úlohou není úschova dat. Po zastrčení do vašeho počítače se USBkill rapidní rychlostí nabije a v rámci milisekund vyšle do USB portu elektrický proud s napětím okolo 200 V. Ten během chvilky naprosto uškvaří vaši základní desku, kde se nachází všechna citlivá elektronika. Pokud budete mít štěstí, vaše pevné uložiště dat, tedy HDD a SDD disky zůstanou netknuty a budete z nich moci extrahovat vaše data. V opačném případě se s nimi navždy rozlučte, právě byly zničeny neúprosným proudem. Tento proces se opakuje klidně i 100x za sekundu do doby, než je USBkill odpojen.
USB flash disky ležící na stole
Nebezpečnost USBkill spočívá právě v tom, že na první a i druhý pohled je nerozeznáte od normálních USB flash disků. Teoreticky tedy můžete najít venku USB flash disk a omylem ho připojit k vašemu PC. Bohužel se ukazuje, že tato praktika je čím dál tím častější, jak ukazuje relativně nedávný případ, který se stal v Spojených státech amerických a při němž byly zničeny 2 počítače. Je tedy velmi důležité, abyste ke svému počítači nepřipojovali cizí a neznámá zařízení.