Čteme ušima


Nahrávky mluveného slova získávají čím dál větší oblibu. Nejsou přitom žádnou novinkou. Již v éře gramofonových desek vycházelo mnoho knižních děl v podobě zvukového záznamu, a to buď v přesné verzi jako tištěná předloha, nebo upravené. Dalším stupněm byly magnetofonové kazety. Fakt, že automobily začaly být vybavovány kazetovým přehrávačem, sehrál klíčovou roli ve zvýšené produkci audioknih. Tento trend se ještě znásobil přechodem ke kompaktním diskům (CD) a digitálním formátům.
audioknihy v knihovně


Právě dlouhé cesty dopravními prostředky jsou jedním z nejčastějších případů, kdy lidé audioknihy poslouchají. Podobně je tomu při vykonávání domácích a jiných manuálních prací. Mnohým dětem pomáhá nahrávka oblíbených pohádek ke snazšímu usnutí. Obecně se dá říci, že audiokniha je vhodná pro všechny chvíle, kdy má člověk zaměstnané oči a ruce, ale je schopen naslouchat a vnímat. Velmi užitečná je též pro jedince s nějakým handicapem, který mu brání plnohodnotně číst, ať už se jedná o poruchu zraku nebo třeba o dyslexii.


Výhodou je, že audioknihy můžete mít stále u sebe a přitom vás vůbec nezatíží. Stačí si je stáhnout do chytrého telefonu či jiného zařízení. Je to rozhodně praktičtější, než tahat na dovolenou deset tlustých detektivek.
poslech z telefonu


V současné době je na trhu k dostání velké množství kvalitních nahrávek mluveného slova. Svůj hlas jim propůjčují známí herci a dabéři, nebo třeba spisovatelé, kteří touto formou představují vlastní dílo. Existují i knihy, které vycházejí pouze v audiální podobě. Cena audioknih bývá srovnatelná s klasickými knihami, nebo je jen nepatrně vyšší. Koneckonců není třeba si každou audioknihu kupovat. Jejich půjčování je dnes již běžnou součástí knihovnických služeb.


A nakonec dobrá zpráva pro všechny studenty, kteří čtení příliš neholdují. Většina pedagogů započítává poslech audioknihy jako platnou položku v seznamu doporučené četby.