Co ovlivňuje náš zdravý životní styl anebo lifestyle?

Když budeme vědět co ho ovlivňuje, budeme se pak moct lépe o zdraví starat. Co to tedy je?

Životní prostředí, v kterém žijeme

Sociální prostředí, v kterém se nacházíme

Dědičnost

Stres

Jedlo, strava

Zdravotnictvo

Sport/ pohyb

Nastavění mysli, přesvědčeni

Některé z toho ovlivnit nemůžeme ale některé ano.

Životní prostředí, v kterém žijeme

To na nás vlívá celkem výrazně, ale z vetší míří se změnit velmi nedá, pokud to tedy nepatři mezi naše touhy a chceme se odstěhovat v budoucnu někam kde je povezme vice slunka neboli méně smogu. Pokud to tak ale není, je to jeden faktor, který ovlivnit globálně můžeme jen tak, že začněme od sebe, či už udržováním pořádku, tříděním odpadu a tak dále.

Sociální prostředí, v kterém se nacházíme

To je také do jistý míry neovlivnitelné, minimálně do určitého věku člověka. Že se narodíme někomu, kdo si nepotrpí na vzděláni neboli na hygienu, to proste v danem období nezměníme. To že se okolo nás objevuji lidé, který nám nejsou pochuti, nebo na nás nemají ten správní vliv, se da změnit zas věkem, ale i tak to není možní úplně. Když nemáte dostatek penězi, nekupujete si ty kvalitnější potraviny, když nedodržujete hygienu stě náchylnější na mnohé infekčně choroby, nebo když se nevzděláváte, nebudete vědět, že některé věci pro naše zdraví jde dělat i jinak. Proto sociální prostředí ve vlivu na naše zdraví jde ovlivnit jen do jisté míře.
pravidelný pohyb

Stres

Naše zdraví a stres jsou odvěký nepřítele. Když vám lékař řekne abyste se stresu vyhýbali, je jako by vám řekl. „Zůstaňte sedět doma, nikam nechoďte a stres se vám vyhne“ Stres se prostě nedá úplně odstranit, bude okolo nás stále. Co ale můžeme udělat pro naše zdraví, je se s ním naučit pracovat, aby nás neovlivňoval až moc negativně. Lehký stres asi pociťuje každý z nás, když například měníme práci, když jdeme na první rande, anebo k zubaři. Ten typ stresu často rychle odezní. Jenomže chronicky stres je už něco, co nám může hodně ublížit. Dlouhodobí vystaveni stresovým situacím totiž spustí mnohé ochořeni. protože stres vzniká na zaklade nějakých negativních emoci jako je strach, zlost, hněv, hanba, závist, odpor a může se vysoko podepsat na našem zdraví a životnosti.  Necháváme se unášet emocemi, anebo emoci stále potlačujeme. Neustále žijeme v strachu o buducnost a zároveň se nevíme anebo nechceme zbavit minulosti, která nás tak tíži. Pokud jsme neustále pod tlakem, máme toho hodně, máme dost problémů ale ani raz se nezastavíme abychom se na ne podívali, jen si jich tlačíme před sebou, tak se stáváme do pozice lidí, který jsou unášení okolnostmi.
lepší strava

Jako zjistíme, že jsme v strese?

–          Potí se nám dlaně

–          Máme křeče v břichu

–          jsme cely jakýsi v křečí a přepadá nás vniterný strach

–          Nedokážeme oddychovat

–          Bolí nás určíte části těla

–          Nikdy nejsme spokojeny

–          Máme pocit, že nic nestiháme

–          Jsme v neustály úzkosti a napjatí

Jaké jsou následky stresu?

Choroby od vymysli světa. Protože je zatěžovaná naše psychika a často tak jedeme až na doraz. Saháme pak po jídle, po lécích, po alkohole, po drogách, které nám májí nahradit ztracenou energii a my tak propadáme dalším faktorům, které ovlivňuji naše zdraví. Obezita, závislost, psychické problémy, vyhoření….

Zdravotnictví, resp. léčivá

Velice ve zkratce se budu věnovat zdravotnictví a tedy léčívám. Léky jsou skvělé na krátkodobé použití, jenomže jsme se dostali do doby kdy léky používáme už na všechno a dlouhodobě. I na také problémy jako je bolest hlavy, páteře, kloubu, nebo jen uklidnění. Není to sranda, protože léky jsou chemie a ta nás z dlouhodobého hlediska ničí, a ještě k tomu se na nich stáváme závislými. Nemluvím tu o lécích, které člověk už žal musí brát, ale o lécích, které brát nemusí, ale je to pro něho pohodlnější, jako něco změnit. A tak léky ovlivňují naše zdraví a či se dá tomu předcházet? Jednoznačně.

Jedlo, strava

Strava je palivo pro naše tělo. Je to jeden z faktorů, který naše zdraví ovlivnit může a rozhodujeme o tom my. Pokud jsme malé děti, tak o tom rozhodují naší rodiče a pak je to jen na nás. Vysoký krevní tlak, cukrovka typu B, křečové žily, dokonce i rakovina jsou výsledkem našeho zacházení se zdraví. S tím, co jíme, s tím, jak se k sobě chováme. Pokud budeme neustále tělo zahlcovat fastfoodem a pit jenom slazené nápoje, tak se staneme buněčně podvyživený i když navenek budeme překypovat obezitou. Sami si vybíráme jako se bude naše zdraví vyvíjet. Je pravda, že do jisté míry ho ovlivňuje i dědičnost, ale největší podíl na tom mají zděděné návyky z kuchyně a přesvědčení, že když moji rodiče, tak i já. Jaké jednoduché vzdát se zodpovědnosti a hodit ji na někoho jiného. Žijeme v konzumní době, kde se nemusíme postavit ze židle a jedlo nám přijde pod nos samé. Tak to proste kdysi nebylo a my jsme se zase až tak moc po fyzické stránce evolučně nevyvinuli. Po mentální jsme vyvinuti daleko líp, a až tak, že se pomalý stáváme lenivými vykonat úsilí pro své zdraví. Příjem jedla nezodpovídá výdajům a my tak rosteme do obrovských rozměrů. Lékaři, kteří léči obezitu jsou sami obézní, protože přejídání může souviset i s tím faktorem víše – se stresem.

Zdravý životní styl proste vyžaduje aj rozvážné konat co se tyče jedla a nenechat se ukecat na hamburger jen proto, že teď mam naň chuť. Ve většině případů se i tak stane jedna věc. Dojíte a povíte.: „Fuj, na co sem to jedl, teď mi je z toho špatně“

Jedlo proste na nás vplývá či se nám to líbí anebo ne. V této době obzvlášť, kde je všechno zakonzervované, už dopředu polo nachystané, zabarvené, dochucené, Tedy, když to zjednoduším. Fast food 5x do týdne x 10 roků se nerovná zdravé tělo. Nic víc nic méně.

Pohyb

Věty typu:

Mě sport nebaví, to je blbost, na co budu sportovat, já nechci byt svalnatý. Mě všechno bolí a tak dále, jsou jen obyčejní výmluvy.

Víte co? Když někdo v životě ochoří, tak je ochotní dělat cokoliv jen aby znovu vyzdravěl. Nesa tělo bylo přirozené stavěné na neustaly pohyb, to všichni víme. Proste pohyb je naší součásti. Jenomže trend této doby, když jsme se přeseděli na různé pozice, si nás žádá jen v jedné poloze. Přesně v té, jako já píšu tenhle článek. Anebo robeni monotónního pohybu, který postupně naše svaly ničí ztuhnutím, nebo zkrácením. A tak dodatečný pohyb je to, co nám může vynahradit tu strnulost pracovního dne. Protože bolest páteře není to jediné, co nás může trápit po přeseděných rocích v kanceláři.

Neokysličené svaly, odvápněné kosti, zla cirkulaci krve, zpomalený lymfaticky systém, ukládaní tuků, ochabnuti svalstva, bolest oči, hlavy, křečové žily, karpální tunel, plytké dýchaní a tak dále. LENIVOST je prostě silnější. A tak to nedopusťme. Vždyť je to naše tělo. Je milion možnosti jako se přece hýbat:

Či je to běh, bruslení, posilovna, skupinové cvičení, bicykl, tanec, skupinové sporty, jóga….

Proste stačí přijet a vybrat si to správné pro nás.

Nastavění mysli, přesvědčeni

No myšleni a přesvědčeni o sebe samém, může zabrzdit každého kdo o sebe pochybuje. Když je někdo obézní a jeho výmluva je, že je to dědičné, tak ani za nic se nepostaví a nepůjde se hýbat anebo se lepší stravovat, protože je o své pravdě přesvědčeny. Samotné vaření, sportovaní, staraní o tělo je jen zděděný návyk. Vaříme jedlá, které jsme často jídávali doma, sportujeme tak často jak jsme viděli sportovat naši rodiče, o své zdraví se staráme přesně tak jak jsme odkukali. Takže, pokud jste obézní, anebo nemáte pravidelný pohyb, pokuste se nevymlouvat a jen zkuste změnit své přesvědčení a návyky. Uvidíte svět v novem šatu.

A co na to naše zdraví? Ono vám to velice rádo vrátí. Protože o dost těžce se plni sny, když nám špatný životní styl zdraví zničí.