5 tipů, jak ušetřit peníze v rámci práce nebo školy

1)      Připravte si jídlo doma
Nechoďte na oběd do drahých restaurací nebo fastfoodů a připravte si oběd doma. Pokud na něj chodíte s kolegy, připravte si alespoň svačinu na dopoledne a potom už si dejte jen něco lehčího. Když jídlo připravujete doma, regulujete si jednak množství a kalorie, ale také cenu. Zatímco například za salát zaplatíte průměrně 150 Kč, vlastní výrobou Vám jedna porce vyjde okolo 50 Kč. Odnaučte se také používat potravinové automaty, kde je vše s přirážkou, a kupujte produkty v obchodech. V nich se vyvarujte bagetám a podobným připraveným pokrmům, které si stejně jako salát dokážete sami udělat levněji. Pokud si koupíte pití, zkuste si během dne láhev dotáčet vodou a nekupovat si místo toho další.
svačina s novinami
2)      Přineste si vlastní nápoj
Noste si kávu nebo čaj s sebou. Pokud máte možnost nechávat si je ve skříňce, udělejte to. Spousta firem má možnost kávovaru a snad veškerá pracoviště a školy mají alespoň rychlovarnou konvici a hrnečky. Můžete také využít termosku a přichystat si nápoj už doma. Pokud nemáte k dispozici kávovar a neobejdete se bez pěny, použijte místo kavárny automat na kávu. Pokud chcete ušetřit, budete muset trochu slevit ze svých nároků, ale cca 10–25 Kč oproti 60–150 Kč, to už je rozdíl, ne?
3)      Šetřete na dopravě
Pokud máte práci nebo školu blízko, choďte pěšky. Ušetříte peníze, nervy a budete zdravější. Jestli je přece jenom dále v rámci města, zvažte, jestli nebude výhodnější koupit předplacenou kartou a jezdit hromadnou dopravou. Když jezdíte mezi městy, spočítejte si, jestli se Vám nevyplatí jízdenka na vlak nebo autobus. Studentům dotuje slevu stát a některé firmy taktéž cestu zaměstnancům proplácí. Navíc pokud neřídíte, můžete se věnovat spoustě věcí jako učení, čtení, psaní nebo prostě jen relaxovat či spát.
Kasičky prasátek
4)      Využívejte výhod
Studenti mají kartu ISIC, která jim zajistí spoustu slev od dopravy přes jídlo k oblečení. Zaměstnancům firmy nabízí hromady výhod počínaje stravenkami, slevami, občerstvením a kávovarem až k využívání tiskárny, mobilního telefonu, pc nebo auta zdarma. Zjistěte si všechny tyto benefity a využívejte jich. Máte na ně právo a ušetříte tím i Vaše kačky.
5)      Firemní akce
Firmy často pořádají společenské nebo seznamovací akce. Můžou to být večeře nebo obědy, kde Vám proplatí jídlo a pití a někdy si můžete pozvat i doprovod. Dále různé konference a semináře, které se mohou konat na vzdálenějším místě a zaměstnavatel tak hradí ubytování, aktivity a opět i nějakou stravu. Navíc se na těchto akcích navazují kontakty a Vy si tak nejen uděláte zadarmo výlet nebo dokonce malou dovolenou, ale také si můžete zajistit postavení a budoucí postup.