K čemu se používá kámen ve stavebnictví?

V dnešní době již kámen neslouží k výstavbě nemovitostí, avšak při pořizování vedlejších stavebních prvků je stále víc a víc žádaný. Vždyť tento přírodní materiál zaručuje nejen estetický a stylový vzhled, ale především jde o materiál ekologický.

Pojďme se tedy podívat, jak rozlišujeme kámen dle použití Stoneexpert, a to třeba při dokončovacích stavebních činnostech při výstavbě rodinného domu, ale i firmy, obchodního centra, zdravotního střediska, a podobně.

wall-1475318_960_720

  • Kamenná venkovní dlažba – může jít o chodníky, terasu, okolí bazénu, aj. V těchto případech je přírodní kámen rozhodně tím nejlepším materiálem. Ať rula, kvarcit, porfyr, břidlice nebo pískovec – všechny tyto ušlechtilé materiály mají vynikající vlastnosti, vhodné pro výstavbu venkovní dlažby. Jsou mrazuvzdorné, vysoce odolné vůči poškození, mají dlouhou životnost a vzhledově jsou velice atraktivní – jejich nezaměnitelnou strukturu nemůže nahradit žádný prefabrikát. Jejich cena se pohybuje cca od 400 do 900 Kč za m2.
  • Venkovní kamenné obklady – nejen pro svoji užitnou, ale též pro estetickou hodnotu se přírodní kámen používá jako obkladový materiál. Obložená fasáda rodinného domu, sokl či zídka – tyto prvky jsou trvanlivého rázu, jejich výstavba je rychlá a navíc má ještě ochranný efekt – fasáda do výše obložení je čistá a nelze ji poškodit, jako fasádu omítkovou. Obklady mohou být řešeny třeba jako kalibrovaná přizdívka, anebo také jako řemínkový obklad.
  • Dlažba a obklady schodů – může jít o jednotlivé schody, ale i celé schodiště, anebo třeba o schůdky i cestičky k záhonkům; vše pak vypadá dokonale sladěné a je vytvořen jednotný styl exteriéru.
  • Kamenná dlažba a obklady vnitřní – ani v interiéru se nemusíte kamene bát; lze z něj vytvořit jak podlahy, tak i obložení. Navíc kámen k vnitřnímu použití nemusí být mrazuvzdorný, a proto vás může vyjít i levněji. Údržba je pohodlná a s přípravky k ošetřování přírodního kamene bude možná ještě snazší než údržba keramické dlažby.

stone-wall-668100_960_720